11 Temmuz 2020 Cumartesi 19:49:46
Makâle Grupları
9  aktif ziyaretçi
Toplam386935 kişi
Bugün121 kişi
Açılış26/01/2007
Makaleler » C / C++

C++ (okunuşu: si-plas-plas veya c-artı-artı), 1980'lerin başlarında Bjarne Stroustrup tarafından geliştirilen C'yi kapsayan ve nesne yönelimli programlamaya olanak sağlayan sınıf tanımlarıyla ilerleten, yaygın olarak kullanılan, genel amaçlı bir programlama dilidir. Çoklu paradigma, nesne yönelimlidir. İlk olarak C With Classes olarak adlandırılmış, daha sonra C'deki herhangi bir sayısal değişkenin değerini bir arttırmaya yarayan ve özellikle döngü yapılarında çok sık kullanılan 'i++' ifadesine benzer biçimde C++ olarak adlandırılmıştır.

Genel olarak her C programı aynı zamanda bir C++ programıdır, ancak her C++ programı bir C programı değildir. Bu durumun bazı istisnaları mevcuttur. C++'ı C'den ayıran ve C++'ın nesne yönelimli bir dil olmasına da olanak sağlayan en temel özellik, sınıflardır. Sınıflar sayesinde yeni veri türleri yaratılabilir veya varolan türlerden yenileri türetilebilir. Ayrıca polimorfizm sayesinde bir sınıf tanımıyla yazılmış kod, o sınıf türünden türetilmiş yeni sınıflarla da çalışabilir.

C++ pek çok programlama dili kavramını kapsadığı için başlangıçta alışması zor bir dil gibi gelebilir. Tüm özelliklerini ve inceliklerini kavramak ve uzmanlaşmak ise çok uzun bir süreci gerektirir. Zorluğu görebilmek için aşağıdaki, C++ FAQ Lite'e bakabilirsiniz.

C++, operator overloading, default parameters, function overloading, single inheritance, polymorphism, multiple inheritance özelliklerine sahiptir. C++ dilinin standart kütüphanesi Standard Template Library (Standart Şablon Kütüphanesi)'dir.

Kaynak : Wikipedi


 

Bu sitedeki tüm içeriğin telif hakları site sahibine aittir. Kaynak gösterilmeksizin kullanılamaz, dağıtılamaz veya çoğaltılamaz.
Copyright 2007-2008 © hekmen! - Her hakkı saklıdır - Ayrıntılı bilgi için tıklayın »

 

özel güvenlik şirketleri / özel güvenlik firmaları   güvenlik şirketleri istanbul / güvenlik firmaları istanbul