11 Temmuz 2020 Cumartesi 19:45:54
Makâle Grupları
6  aktif ziyaretçi
Toplam386932 kişi
Bugün118 kişi
Açılış26/01/2007
Makaleler » Assembly

Assembly dili karmaşık programlar yazmak için kullanılan düşük seviyeli bir programlama dilidir. Assembly insanlar tarafından anlaşılması zor olan makina dilinin sayısal ifadelerini, insanlar tarafından anlaşılarak programlanması daha kolay olan alfabetik ifadelerle değiştirerek düşük seviyede programlama için bir ortam oluşturur. Assembly kullanmanın amacı, ilk bilgisayarlarda yazılan programların daha az hata içermesi ve daha az zaman almasını sağlamaktır.

Assembly dilini makina koduna çeviren programlara assembler denir. Bir assembler'ı derleyiciden ayıran en önemli özellik bire bir dönüşüm yapmasıdır. Derleyiciler kodun tamamını okurlar ve kodun tamamını anlamlı bir programa dönüştürürler. Kodun her satırını tek tek okuyan ve uygulayan programlara ise yorumlayıcı denir.

Assembly dilinde yazılmış programlar, genellikle platformdan bağımsız yüksek seviyeli diller ile yazılmış programlara karşın belli bir işlemci mimarisi hedef alınarak yazılmıştır. Çünkü assembly ile yazılmış bir kod bire bir işlemci ile konuşur. Bu nedenle ortaya yazımı çok zahmet gerektiren bir kod çıkar. Ancak program gereksiz kodlar içermediğinden çok daha yüksek performanslarda çalışabilir.

Assembly, bilgisayar biliminin gelişimi süresince geniş alanlarda kullanılmıştır. Ancak günümüzde yüksek seviyeli dillerin yaygınlaşması ile daha seyrek kullanılan bir araç haline gelmiştir. Genellikle donanımla bire bir ilişki kuracak kod parçaları yazmak için ya da beklenmedik performans sorunlarını çözmek için kullanılmaktadırlar. Çoğunlukla kodlanan programlar donanım sürücüleri, gömülü sistemler ve gerçek zamanlı uygulamalardır. Bu uygulamalar yüksek hız ve performans gerektirdiğinden, Assembly ile programlanmaktadırlar.

Kaynak : Wikipedi


 

Bu sitedeki tüm içeriğin telif hakları site sahibine aittir. Kaynak gösterilmeksizin kullanılamaz, dağıtılamaz veya çoğaltılamaz.
Copyright 2007-2008 © hekmen! - Her hakkı saklıdır - Ayrıntılı bilgi için tıklayın »

 

özel güvenlik şirketleri / özel güvenlik firmaları   güvenlik şirketleri istanbul / güvenlik firmaları istanbul